No, ohňostroje se nekonaly, asi proto, že nebyla mlha.
Marek Eben myslel, „že si nebudeme letos ani připíjet, abychom hned na začátku ušetřili pár deci vína.“ …tak nemusíme to s tím šetřením zas tak přehánět. Stačí, že hladoví návštěvníci plesu vyjádřili solidaritu s demonstrující chudinou a nabídli si od ní chléb se solí.
Každopádně pan Dvořák spolu s panem bc. Primátorem, MBA všem demonstrantům „vytřeli zrak, když se při dobročinné aukci ve prospěch postižených dětí z ústavu na Kociánce nechali vyhecovat Markem Ebenem a primátorem a na šeku se z původních 486 tisíc objevil rovný milion korun.“
Ano, je to vskutku neuvěřitelné! Letos se tedy vydražilo téměř tolik, kolik stálo sedm vstupenek do lóží! Ještě, že máme na světě tak štědré mecenáše, kteří neváhali odtrhnout si od pusy ta nejvypečenější holoubata a zaplatit tolik peněz za „umělecké předměty, zájezdy, šperky, limitovaný soubor atraktivního alkoholu či luxusní zařízení.“
„Vedle podnikatelů se k navýšení závěrečné ceny přidali i další hosté: např. student Janáčkovy akademie múzických umění či důchodce, který Kociánce věnoval svůj jeden měsíční důchod.“
No řekněte, jak může někdo demonstrovat proti tak bohulibé akci? Proti tomu, aby se důchodci vzdávali svých měsíčních důchodů? „Protest proti této akci je zároveň protestem proti společenským akcím, jejichž cílem je shromáždit prostředky na charitu,“ řekl ředitel divadla Dvořák.
Doufám, že alespoň hazardní firmy Synot a Kajot charitu nebojkotovaly a neprokaučovaly možnost domluvit s městem rozmístění dalších automatů, aby ji měly z čeho platit. Kdo by například financoval léčbu závislých na hazardu bez jejich podpory? Takové mecenášství není vůbec levná věc, zvlášť když vám novelou zákona zavedou místo odvodů na charitu daně a vy tak musíte na kulturu vydávat peníze extra.
„Národní divadlo Brno se svojí unikátní stotřicetiletou historií nabízí partnerství zejména subjektům, které se vykazují stálostí, seriózností a dlouhodobým zájmem o českou kulturu. To je případ společnosti SYNOT TIP, a.s. Její podpora kulturních aktivit u nás je neobvykle rozsáhlá a z výběru adresátů je zřejmé, že těm, kteří o ní v holdingu SYNOT rozhodují, leží na srdci více kulturní programy a projekty než přímočaré zviditelňování firmy. A to je mimořádné a příkladné. Je pro nás ctí i radostí, že partnerství mezi společností SYNOT TIP, a.s. a Národním divadlem Brno má nejenom dlouhodobý charakter, ale je i výrazem osobních sympatií a přátelských vztahů na obou stranách,“ řekl ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák a na počest společnosti Synot Tip, a.s. uvedl jako první premiéru sezony 2011/2012 operu Ruleta. „Je to příběh o hledání štěstí, které má různé podoby,“ řekl o Ruletě autor libreta Stanislav Moša. „Lidé v životě někdy vyhrávají, někdy prohrávají. Život je jak ruleta.“
Zde se můžete na iDNESu podívat na pár fotografií z plesu. Ale předem upozorňuji, že ta fotogalerie je celkem nudná – doufám, že na stránkách plesu bude lepčí… (viz minulé)
Všechny citace naleznete pod odkazy v článku.
Pár ohlasů na ples na webu Žít Brno.
A zde ještě dvě trefné biblické citace: Matouš 6,1-4 a Lukáš 21,1-4