Reklama
 
Blog | Vlaďka Jelínková

Faux pas francouzské diplomacie

Francouzská diplomacie dělá v poslední době jedno faux pas za druhým. Po přešlapech v středomořské oblasti, její tradiční doméně, ji nyní trápí vztah s Mexikem, který je poškozen usilovnou snahou Francie o vydání své občanky Florence Cassez, která byla v Mexiku odsouzena k 60 letům vězení.

Při pohledu na fotografii mladičké krasavice, která měla v mexickém vězení strávit 96 let za podíl na čtyřech únosech, organizovaný zločin a neoprávněné držení zbraní a munice, se člověku skoro ani nechce věřit, že by toto všechno opravdu spáchala. Pravděpodobně se nechce věřit ani Francouzům, kteří stále trvají na jejím vydání do rodné vlasti. To však odmítá mexická strana, neboť se obává, že Florence by si ve Francii neodseděla plnou výši trestu. Mexičané se domnívají správně, neboť ve Francii neplatí na rozdíl od Mexika kumulace trestů (která funguje například i v USA), takže místo čtyřikrát dvacet let za únosy a šestnáct let „za ten zbytek“ by byla nejvýše po 22 letech puštěna domů „na podmínku“.

Rok Mexika zasvěcený Florence

Přestože spor mezi Mexikem a Francií trvá již od uvěznění Florence v roce 2006, nyní se značně vyostřil a Mexiko přetnulo s Paříží diplomatický kontakt. Po tom, co mexičtí soudci 10. února zamítli ústavní stížnost, rozhodl se francouzský prezident Nicolas Sarkozy využít toho, že letošní rok je ve Francii rokem Mexika, a zasvětil ho na svátek sv. Valentýna právě Florence Cassez. To samozřejmě brala mexická strana jako útok na důvěru v mexickou justici a z organizace mexického roku okamžitě vycouvala.

Reklama

Korunku všemu nasadila francouzský ministryně zahraničí Michèle Allliot-Marie, když na středečním jednání senátu, kam byl pozván mexický velvyslanec Carlos De Icaza, pronesla svou řeč apelující na vydání Florence. De Icaza to bral jako očividnou urážku, neboť na jednání se diskutovala rezoluce ustnanovující ve Francii den Latinské Ameriky a Karibiku. A tak se zvedl a odešel. Mexický prezident Felipe Calderon nyní prezidentovi Sarkozymu údajně nezvedá telefon.

Problém je to o to větší, že po Francii, která nyní předsedá „klubu vlivných zemí světa“ G20, by mělo předsednictví přebrat právě Mexiko. Navíc Mexiko bylo spolu s Německem pověřeno připravit v rámci G20 návrh reformy mezinárodního měnového systému, kterou si francouzské předsednictví stanovilo jako prioritu.

Pouhá milovnice či únoskyně?

Kdo je vůbec žena, která své zemi způsobila takové potíže? Florence Cassez je nyní 36 let. V roce 2005 odešla do Mexika, kde potkala svou lásku, několikrát odsouzeného Israela Vallartu, který přiznal jednu vraždu a deset únosů, a mexická policie ho podezírá z vedení gangu únosců „Los zodiacos“. Florence popírá, že by o kriminálních aktivitách svého partnera věděla, prý si myslela, že je prodejcem aut. Po několika měsících strávených v Mexiku se v roce 2005 vrátila do Francie, ale svou lásku neopustila navždy, a ještě v tomtéž roce s Vallartou opět začala bydlet. V prosinci 2005 pak byli oba zadrženi na mexické dálnici a na jejich ranči byly objeveny oběti únosů, z nichž jedna dosvědčuje, že poznává hlas Florence (Florence tvrdí, že to mohl být hlas Vallartovy sestry).

Pochybnosti o mexické justici

Florence byla v roce 2006 odsouzena k 96 letům vězení, které jí v roce 2009 byly zmírněny na šedesát. Francouzi se nyní bijí za jednu ze svých 2500 vězňů a vězeňkyň v cizině a požadují její repatriaci. „Vždy, když bude kdekoli na světě uvězněn Francouz či Francouzka, která bude apelovat na hlavu státu, mou povinností je odpovědět s ohledem na aplikaci mezinárodních konvencí a s respektem k právnímu a demokratickému mexickému státu,“ prohlásil Nicolas Sarkozy.

Ovšem mexická strana právě pochybuje o francouzském „respektu k právnímu a demokratickému mexickému státu“. Mexičtí novináři i politici si myslí, že Francouzi jejich právnímu systému nevěří a zpochybňují nezávislost mexické justice. Vydání se velmi brání i mexický prezident Filipe Calderon, který si právě jako jednu ze svých priorit stanovil boj s organizovaným zločinem, jehož je Florence dost možná součástí.

 

Zdroje fotek: http://www.live2times.com/

http://www.actulatino.com/

http://www.nowpublic.com/